| Global Score | |
| 36.6 | 79 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.78 x 1.95 x 0.72 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.42 ounces | 4.59 ounces |
| Black | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 140.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 141 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 110,59 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.5 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 702 hours standby time 7 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 has a general score of 79, which is way better than LG Revere 2's overall score of 36.6. Galaxy S4's body is a lot thinner but extremely heavier than the LG Revere 2. Galaxy S4 counts with a much more powerful processing unit than LG Revere 2, because it has an extra graphics processing unit and a higher number of cores.
The Samsung Galaxy S4 has a lot better looking screen than LG Revere 2, because it has a lot more pixels per inch in the screen, a lot higher 1920 x 1080 resolution and a really larger display. The Samsung Galaxy S4 counts with a lot bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than LG Revere 2, because it has 63,89 GB more internal storage capacity and an external memory slot that supports a maximum of 64 GB.
The Galaxy S4 features a greater camera than LG Revere 2, because it has a back camera with much more megapixels. The Galaxy S4 features a much longer battery life than LG Revere 2, because it has a 2600mAh battery capacity.
In addition to being the best phone of the ones we are comparing here, Samsung Galaxy S4 is also cheap compared to the other phone, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.