| Global Score | |
| 34.8 | 80.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 4.20 x 2.20 x 0.60 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 4.70 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.7 inches |
| 240 x 400 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 155 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 1.32 | 9.46 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.73 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 7 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 has an overall score of 80.7, which is a lot better than the LG Rumor Touch's score of 34.8. Samsung Galaxy Note 3's body is extremely heavier but way thinner than LG Rumor Touch. The Samsung Galaxy Note 3 counts with a way better display than LG Rumor Touch, because it has a way better resolution of 1920 x 1080, a way bigger screen and a way better screen density.
Galaxy Note 3 features a much greater memory capacity for applications, games, photos and videos than LG Rumor Touch, because it has a SD extension slot that holds up to 64 GB. The Galaxy Note 3 has a very superior processor than LG Rumor Touch, because it has an additional graphics processor and a higher number of cores.
Galaxy Note 3 has a lot better camera than LG Rumor Touch, because it has a back facing camera with way more MP and a much higher video definition. The Galaxy Note 3 has a very superior battery lifetime than LG Rumor Touch.
Even being the best phone of the ones in this comparison, the Samsung Galaxy Note 3 is also cheap compared to the LG Rumor Touch.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.