| Global Score | |
| 34.8 | 81.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.20 x 2.20 x 0.60 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 4.70 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.6 inches |
| 240 x 400 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 155 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 1.32 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.3 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 7 hours talk time | 18 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note Edge has a score of 81.7, which is much better than the LG Rumor Touch's overall score of 34.8. The Galaxy Note Edge design is much heavier but notably thinner than the LG Rumor Touch. Samsung Galaxy Note Edge features a much powerful processor than LG Rumor Touch, because it has a higher number of faster cores and an extra graphics co-processor.
Galaxy Note Edge features an incredibly better display than LG Rumor Touch, because it has a way higher number of pixels per inch in the screen, a lot bigger screen and a way higher resolution of 2560 x 1440. The Samsung Galaxy Note Edge takes way better photos and videos than LG Rumor Touch, because it has a way higher 3840x2160 (4K) video quality and a camera with a much better resolution.
Samsung Galaxy Note Edge counts with much more storage to store more games and applications than LG Rumor Touch, because it has an external memory slot that allows a maximum of 128 GB. Galaxy Note Edge counts with a much longer battery life than LG Rumor Touch.
The Samsung Galaxy Note Edge is not only the best phones of the ones we compare here, but it's also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.