| Global Score | |
| 34.8 | 85.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-10 |
| 4.20 x 2.20 x 0.60 inches | 5.59 x 2.76 x 0.28 inches |
| 4.70 ounces | 4.66 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.1 inches |
| 240 x 400 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 155 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| -- | 128 GB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot | No SD card slot |
| 1.32 | 10.1 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 3840 x 2160 (4K) video resolution |
| 4.73 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 2600mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 7 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S6 Edge is a lot better than LG Rumor Touch, having an 85.7 score against 34.8. Samsung Galaxy S6 Edge is a a bit lighter and way thinner phone than the LG Rumor Touch. Galaxy S6 Edge features a much sharper screen than LG Rumor Touch, because it has a much bigger screen, a much higher 2560 x 1440px resolution and a much better pixel count per display inch.
The Samsung Galaxy S6 Edge counts with much more storage capacity for applications and games than LG Rumor Touch, although it has no SD memory card expansion slot. The Galaxy S6 Edge has a way better performance than LG Rumor Touch, because it has a graphics processing unit, a 64-bit processing unit and a greater number of cores.
The Galaxy S6 Edge features a way better camera than LG Rumor Touch, because it has a lot better 3840x2160 video definition and a camera in the back with a much better 16 mega pixels resolution. The Galaxy S6 Edge features a much better battery lifetime than LG Rumor Touch.
Galaxy S6 Edge is not only the best devices in our current comparison, but it's also cheaper than the LG Rumor Touch, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.