| Global Score | |
| 34.8 | 87.3 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-11 |
| 4.20 x 2.20 x 0.60 inches | 5.65 x 2.78 x 0.27 inches |
| 4.70 ounces | 4.87 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.1 inches |
| 240 x 400 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 155 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| -- | 128 GB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot | No SD card slot |
| 1.32 | 10.1 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 2550mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 7 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S6 has a global score of 87.3, which is way better than LG Rumor Touch's 34.8 general score. The Samsung Galaxy S6 construction is thinner but a little bit heavier than LG Rumor Touch. The Galaxy S6 features a very superior hardware performance than LG Rumor Touch, because it has an additional graphics processing unit, a higher number of cores (and faster) and a 64-bits processing unit.
The Galaxy S6 has a lot better display than LG Rumor Touch, because it has a lot more pixels per display inch, a much better 2560 x 1440 resolution and a way bigger screen. Galaxy S6 counts with a much bigger storage for applications, games, photos and videos than LG Rumor Touch, although it has no slot for an SD memory card.
Galaxy S6 counts with a much better battery life than LG Rumor Touch. Samsung Galaxy S6 takes way better videos and photos than LG Rumor Touch, because it has a back-facing camera with a lot higher 16 megapixels resolution and a way higher 3840x2160 video resolution.
Samsung Galaxy S6 is not only the best devices in our comparison, but it's also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.