| Global Score | |
| 37.5 | 44.4 |
| Basic Information | |
| LG | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 4.04 x 2.00 x 0.46 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 4.09 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 69.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 3.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 167 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| Storage | |
| 102,4 MB internal memory | -- |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.6 | 1.32 |
| Camera | |
| 5.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 640 x 480 (30 fps) (VGA) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 6.05 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.9 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 260 hours standby time 3.8 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.24 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| Accelerometer | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G is better than the LG Secret, with a 44.4 score against 37.5. The T-Mobile myTouch 4G is a heavier but a little thinner phone than LG Secret. T-Mobile myTouch 4G features a very superior processor than LG Secret, because it has a larger number of cores and a graphics processor.
T-Mobile myTouch 4G features a much better display than LG Secret, because it has a much higher 800 x 480 resolution, a really larger display and a higher pixels density. The LG Secret counts with a bit better camera than T-Mobile myTouch 4G. Both of them have the same video frame rate, a same resolution back camera and the same 640x480 video resolution.
T-Mobile myTouch 4G features a much bigger storage to store more games and applications than LG Secret. T-Mobile myTouch 4G has a superior battery lifetime than LG Secret, because it has a 1400mAh battery size.
The T-Mobile myTouch 4G costs a bit more money than the LG Secret, but it's still a good choice, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.