| Global Score | |
| 34.4 | 39.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.72 x 1.87 x 0.71 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 3.24 ounces | 3.52 ounces |
| Gray | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 2.4 inches |
| 176 x 220 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| -- | TFT |
| 141 pixels per inch | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| Storage | |
| 37,38 MB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.4 | 1.32 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 2.00 MP |
| 4.51 | 4.73 |
| CDMA | EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 440 hours standby time 5 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.56 | 2.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth |
| GPS | -- |
Samsung C3590 has a general score of 39.7, which is much better than LG Select's overall score of 34.4. Samsung C3590's design is a bit thinner but a little heavier than LG Select. The Samsung C3590 has a more powerful processor than LG Select, because it has an additional GPU and a larger number of cores.
The Samsung C3590 counts with a little bit better screen than LG Select, because it has a bigger display, a higher resolution of 320 x 240 and a little bit higher pixels amount per screen inch. Samsung C3590 has a lot bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than LG Select, because it has an external SD slot that allows up to 32 GB.
The Samsung C3590 has a little bit better camera than LG Select, because it has a camera in the back with much more MP. LG Select has improved battery duration than Samsung C3590, because it has a 25% greater battery capacity.
The Samsung C3590 and the LG Select cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.