| Global Score | |
| 35.5 | 59.6 |
| Basic Information | |
| LG | Kyocera |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| 3.92 x 1.99 x 0.53 inches | 4.82 x 2.38 x 0.43 inches |
| 4.19 ounces | 4.51 ounces |
| -- | Black |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 4.3 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | -- |
| 182 pixels per inch | 342 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 61,44 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.5 | 5.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.84 | 8.25 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 280 hours standby time 2.7 hours talk time | 236 hours standby time 13 hours talk time |
| 2.24 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Kyocera Hydro Elite is much better than LG Shine, with a general score of 59.6 against 35.5. The Kyocera Hydro Elite design is somewhat thinner but a little bit heavier than LG Shine. Kyocera Hydro Elite features a lot better screen than LG Shine, because it has a much larger display, a much higher 1280 x 720 resolution and a much higher display pixels density.
The Kyocera Hydro Elite features a much bigger memory to store more games and applications than LG Shine, because it has 16 GB internal storage capacity. The Kyocera Hydro Elite has a way better performance than LG Shine, because it has an extra graphics co-processor and a greater number of cores.
The Kyocera Hydro Elite features a much better battery performance than LG Shine, because it has a 163 percent more battery capacity. The Kyocera Hydro Elite features a greater camera than LG Shine, because it has a camera with lot more mega pixels.
The Kyocera Hydro Elite and the LG Shine cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.