| Global Score | |
| 35.6 | 76.4 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 4.00 x 2.00 x 0.62 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.79 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | IPS LCD |
| 200 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| 65,54 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.5 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 4 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.24 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 is way better than the LG Venus, having a 76.4 score against 35.6. The LG G3 body is notably heavier but much thinner than LG Venus. LG G3 features a much sharper screen than LG Venus, because it has a lot larger display, a much better 2560 x 1440px resolution and a lot better count of pixels per screen inch.
The LG G3 counts with much more memory to store more games and applications than LG Venus, because it has more internal memory capacity. The LG G3 features a much faster processing unit than LG Venus, because it has an extra graphics co-processor and a larger number of faster cores. The LG G3 has a way better battery lifetime than LG Venus, because it has a 275 percent greater battery capacity.
LG G3 counts with a very superior camera than LG Venus, because it has a way higher 3840x2160 video resolution and a much better 13 mega-pixels resolution back camera.
The LG G3 costs a little more than the LG Venus, but it's still a convenient choice, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.