| Global Score | |
| 36.6 | 80.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 4.16 x 2.07 x 0.54 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.81 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.7 inches |
| 240 x 480 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 179 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| 317,44 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.9 | 9.46 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.84 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.2 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 1100mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 430 hours standby time 4.8 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.72 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 is a lot better than the LG Versa, having a general score of 80.7 against 36.6. Samsung Galaxy Note 3 is a much thinner but noticeably heavier phone than LG Versa. Galaxy Note 3 has a very superior CPU than LG Versa, because it has a graphics processing unit and a larger number of faster cores.
Samsung Galaxy Note 3 has an incredibly better looking display than LG Versa, because it has a way bigger display, a lot better quantity of pixels per inch of display and a lot better resolution of 1920 x 1080. The Samsung Galaxy Note 3 takes way better photos and videos than LG Versa, because it has a camera with a way better resolution.
The Galaxy Note 3 counts with a superior memory for games and applications than LG Versa, because it has 63,69 GB more internal memory. Samsung Galaxy Note 3 counts with a really longer battery duration than LG Versa, because it has a 191 percent greater battery capacity.
Even being the best phone of the ones we compare here, Galaxy Note 3 is also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.