| Global Score | |
| 36.6 | 81.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.16 x 2.07 x 0.54 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.81 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.6 inches |
| 240 x 480 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 179 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 317,44 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.9 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.84 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.2 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 1100mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 430 hours standby time 4.8 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.72 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note Edge is a lot better than LG Versa, getting a global score of 81.7 against 36.6. Galaxy Note Edge's body is extremely heavier but much thinner than LG Versa. Galaxy Note Edge features a much greater performance than LG Versa, because it has a larger number of faster cores and an additional graphics co-processor.
Galaxy Note Edge has a much more vibrant screen than LG Versa, because it has a lot higher resolution of 2560 x 1440 pixels, a way greater count of pixels per screen inch and a lot bigger display. The Samsung Galaxy Note Edge takes greater photos and videos than LG Versa, because it has a much higher 16 megapixels resolution camera.
The Samsung Galaxy Note Edge counts with a much bigger memory capacity to install applications and games than LG Versa, because it has more internal storage capacity. Galaxy Note Edge has a really longer battery duration than LG Versa, because it has a 173 percent more battery capacity.
Even being the best phone of the ones we are comparing here, the Galaxy Note Edge is also cheaper than the LG Versa, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.