| Global Score | |
| 37.5 | 44.4 |
| Basic Information | |
| LG | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 4.07 x 2.14 x 0.58 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 3.95 ounces | 5.00 ounces |
| Black, Gray, Pink, Purple and White | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 69.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 3.8 inches |
| 240 x 400 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 155 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| Storage | |
| 102,4 MB internal memory | -- |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.6 | 1.32 |
| Camera | |
| 5.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 640 x 480 (30 fps) (VGA) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 6.05 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.9 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 434 hours standby time 5.9 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.56 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G is better than LG Viewty, getting a 44.4 score against 37.5. The T-Mobile myTouch 4G body is incredibly heavier but much thinner than LG Viewty. T-Mobile myTouch 4G has a lot better processing power than LG Viewty, because it has more cores and an extra graphics processing unit.
T-Mobile myTouch 4G features a lot better looking display than LG Viewty, because it has a much better resolution of 800 x 480px, a bigger screen and a way greater pixels density. LG Viewty has a bit better camera than T-Mobile myTouch 4G. Both of them have the same (VGA) video definition, a same resolution back camera and the same video frame rate.
The T-Mobile myTouch 4G features much more storage for games and applications than LG Viewty. T-Mobile myTouch 4G features a much better battery life than LG Viewty, because it has a 1400mAh battery size.
The T-Mobile myTouch 4G costs a little more money than LG Viewty, but you can get a better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.