| Global Score | |
| 24.5 | 70.8 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 4.59 x 1.87 x 0.88 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.98 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 105.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 120 x 80 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 120 hours standby time 3.2 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.4 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S III is much better than LG VX-2000, having a score of 70.8 against 24.5. The Samsung Galaxy S III is a incredibly thinner but somewhat heavier cellphone than LG VX-2000. The Samsung Galaxy S III counts with a very superior CPU than LG VX-2000, because it has a greater number of cores and a GPU.
Galaxy S III counts with a lot better looking screen than LG VX-2000, because it has a way higher resolution of 1280 x 720. The Galaxy S III captures greater photographs and videos than LG VX-2000. The Galaxy S III counts with a much bigger memory capacity to store more apps and games than LG VX-2000, because it has a SD memory card expansion slot that holds up to 64 GB.
The Galaxy S III has a much longer battery life than LG VX-2000, because it has a 133 percent bigger battery size.
The Galaxy S III costs a bit more than the LG VX-2000, but it's still a great deal, because you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.