| Global Score | |
| 30 | 76.1 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.58 x 1.92 x 1.03 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.16 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 135.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Polymer Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 110 hours standby time 3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 has an overall score of 76.1, which is way better than the LG VX8100's global score of 30. The Galaxy S4 is a just a bit heavier but noticeably thinner cellphone than LG VX8100. The Galaxy S4 features an incredibly better screen than LG VX8100, because it has a much better 1920 x 1080 resolution.
Samsung Galaxy S4 counts with an extremely better processing unit than LG VX8100, because it has an additional graphics processor and a higher number of faster cores. The Galaxy S4 features a lot better camera than LG VX8100, because it has a back-facing camera with lot more MP. The Galaxy S4 counts with a lot bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than LG VX8100.
The Galaxy S4 has a much better battery duration than LG VX8100, because it has a 160% bigger battery size.
In addition to being the best phone of the ones we compare here, Galaxy S4 is also cheap compared to the other phone, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.