| Global Score | |
| 34.3 | 80.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 3.64 x 1.91 x 0.78 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.35 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 641 hours standby time 5.3 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.48 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 has a global score of 80.7, which is a lot better than the LG VX8360's score of 34.3. The Samsung Galaxy Note 3 is a notably thinner but incredibly heavier phone than the LG VX8360. The Samsung Galaxy Note 3 has a much more vibrant screen than LG VX8360, because it has a lot higher 1920 x 1080px resolution, a way larger screen and way more pixels per inch in the screen.
Samsung Galaxy Note 3 features a much greater storage for apps and games than LG VX8360. Galaxy Note 3 counts with a lot better performance than LG VX8360, because it has an additional GPU and a greater number of cores. Galaxy Note 3 takes greater videos and photos than LG VX8360, because it has a lot more MP back facing camera.
Galaxy Note 3 features a much longer battery duration than LG VX8360, because it has 3200mAh of battery capacity.
Samsung Galaxy Note 3 not only is the best devices in our current comparison, but it's also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.