| Global Score | |
| 34.3 | 81.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.64 x 1.91 x 0.78 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.35 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5.6 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 641 hours standby time 5.3 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.48 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note Edge has a general score of 81.7, which is way better than the LG VX8360's overall score of 34.3. The Samsung Galaxy Note Edge body is incredibly heavier but way thinner than LG VX8360. The Galaxy Note Edge features a much sharper screen than LG VX8360, because it has a lot bigger display, a lot better resolution of 2560 x 1440px and a much better pixels number per display inch.
The Galaxy Note Edge has an extremely better CPU than LG VX8360, because it has a graphics co-processor and a higher number of cores. The Galaxy Note Edge captures much better photographs and videos than LG VX8360, because it has a lot higher resolution back facing camera. The Samsung Galaxy Note Edge counts with a way bigger storage capacity for apps and games than LG VX8360.
The Galaxy Note Edge has a much longer battery lifetime than LG VX8360, because it has a 216 percent bigger battery capacity.
Galaxy Note Edge is not only the best devices in our current comparison, but it's also cheaper than the LG VX8360, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.