| Global Score | |
| 24.6 | 79 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| 5.31 x 2.08 x 0.95 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 5.60 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.9 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| SD, MMC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Polymer Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 200 hours standby time 2 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.24 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 has a global score of 79, which is a lot better than the Motorola A820's overall score of 24.6. The Galaxy S4 is a a lot thinner and somewhat lighter device than the Motorola A820. Galaxy S4 counts with a much greater processing power than Motorola A820, because it has an extra graphics co-processor and a larger number of cores (and also faster).
Galaxy S4 counts with a way better screen than Motorola A820, because it has a much better 1920 x 1080 resolution. The Samsung Galaxy S4 counts with a way better camera than Motorola A820. Samsung Galaxy S4 features a way bigger memory capacity for applications and games than Motorola A820. Samsung Galaxy S4 features a much longer battery lifetime than Motorola A820, because it has a 225% greater battery size.
The Galaxy S4 not only is the best phones between the ones we are comparing here, but it's also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.