| Global Score | |
| 29.3 | 42.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | HTC |
| -- | Brew Mobile Platform Brew MP |
| -- | 2011-01-05 |
| 3.70 x 1.92 x 0.92 inches | 4.20 x 2.20 x 0.50 inches |
| 4.05 ounces | 4.52 ounces |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 320 x 480 pixels |
| TFT | TFT |
| -- | 180 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 6.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 chipset |
| processor | Single-Core 528 MHz processor |
| -- | 256 MB RAM |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 6.66 |
| Storage | |
| -- | 153,6 MB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 2.02 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 3.20 MP |
| 4.4 | 5.06 |
| GPRS, GSM and CDMA | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 0.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1300mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 185 hours standby time 4.2 hours talk time | 384 hours standby time 7.1 hours talk time |
| 1.36 | 3.04 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC Freestyle has a global score of 42.8, which is much better than the Motorola A840's 29.3 general score. The HTC Freestyle body is extremely thinner but somewhat heavier than the Motorola A840. The HTC Freestyle counts with a much more vibrant display than Motorola A840, because it has a way better resolution of 480 x 320 pixels.
The HTC Freestyle features a very superior memory for applications, games, photos and videos than Motorola A840. The HTC Freestyle counts with a faster processing unit than Motorola A840, because it has a higher number of cores. The HTC Freestyle counts with a much better battery duration than Motorola A840.
HTC Freestyle counts with a much better camera than Motorola A840, because it has a lot more MP back facing camera.
HTC Freestyle costs the same than the Motorola A840.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.