| Global Score | |
| 29.3 | 39 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Symbian 9.4 |
| -- | 2010-08-24 |
| 3.70 x 1.92 x 0.92 inches | 4.09 x 1.93 x 0.55 inches |
| 4.05 ounces | 3.77 ounces |
| -- | Blue, Gray, Purple, Red and White |
| $ 60.00 | $ 59.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.8 inches |
| 176 x 220 pixels | 360 x 640 pixels |
| TFT | TFT |
| -- | 262 pixels per inch |
| No touch screen | Resistive |
| 3.1 | 7.2 |
| processor | ARM11 (Single-Core 434 MHz) processor |
| -- | 128 MB RAM |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 6.48 |
| Storage | |
| -- | 52,22 MB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot |
| 0 | 1.4 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 2.00 MP |
| -- | 640 x 480 (30 fps) (VGA) video resolution |
| 4.4 | 5.28 |
| GPRS, GSM and CDMA | EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 0.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 185 hours standby time 4.2 hours talk time | 450 hours standby time 7.7 hours talk time |
| 1.36 | 2.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| GPS | -- |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
Nokia 5250 has a general score of 39, which is much better than the Motorola A840's 29.3 general score. The Nokia 5250 is a just a little lighter and much thinner device than the Motorola A840. Nokia 5250 counts with a greater processing power than Motorola A840, because it has a higher number of cores (and faster).
Nokia 5250 has a lot better looking display than Motorola A840, because it has a much higher resolution of 640 x 360. The Nokia 5250 captures a lot better pictures and videos than Motorola A840, because it has a much more mega pixels camera in the back. The Nokia 5250 has a much better memory capacity for applications, games, photos and videos than Motorola A840.
The Nokia 5250 features a much better battery duration than Motorola A840.
The Nokia 5250 is not only the best phones of the ones we are comparing, but it's also cheap compared to the Motorola A840, making it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.