| Global Score | |
| 29.3 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.70 x 1.92 x 0.92 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 4.05 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.4 inches |
| 176 x 220 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| -- | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3.1 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 2.00 MP |
| 4.4 | 4.73 |
| GPRS, GSM and CDMA | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.3 | 0.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 185 hours standby time 4.2 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 1.36 | 2.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
| GPS | -- |
Samsung C3590 has an overall score of 39.7, which is a lot better than Motorola A840's 29.3 score. The Samsung C3590 is a incredibly thinner and somewhat lighter device than Motorola A840. Samsung C3590 features a greater processing power than Motorola A840, because it has a higher number of cores and an extra graphics processing unit.
The Samsung C3590 counts with a much more vibrant screen than Motorola A840, because it has a better resolution of 320 x 240 pixels. The Samsung C3590 counts with a bit better camera than Motorola A840, because it has a way more MP back-facing camera. Samsung C3590 features much more memory for applications and games than Motorola A840.
Samsung C3590 has a way better battery duration than Motorola A840.
The Samsung C3590 and the Motorola A840 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.