| Global Score | |
| 29.3 | 56.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | ZTE |
| -- | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-09-20 |
| 3.70 x 1.92 x 0.92 inches | 5.40 x 2.70 x 0.41 inches |
| 4.05 ounces | 5.30 ounces |
| -- | Black |
| -- | Plastic |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 960 x 480 pixels |
| TFT | LCD |
| -- | 215 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3.1 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | MediaTek Helio A22 MT6761 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | PowerVR GE8300 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 0 | 7.48 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 4.4 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS, GSM and CDMA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.3 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2050mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 185 hours standby time 4.2 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The ZTE Blade Vantage 2 is much better than the Motorola A840, getting a score of 56.3 against 29.3. The ZTE Blade Vantage 2 is a noticeably heavier but thinner phone than the Motorola A840. The ZTE Blade Vantage 2 features a much sharper screen than Motorola A840, because it has a much better 480 x 960 pixels resolution.
ZTE Blade Vantage 2 features a much bigger memory for games and applications than Motorola A840. The ZTE Blade Vantage 2 counts with an extremely better processor than Motorola A840, because it has 4 more CPU cores. The ZTE Blade Vantage 2 counts with a really longer battery duration than Motorola A840.
ZTE Blade Vantage 2 captures much better photos and videos than Motorola A840, because it has a lot better 5 megapixels resolution back-facing camera.
ZTE Blade Vantage 2 costs the same than the Motorola A840, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.