| Global Score | |
| 29 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 5.30 x 2.28 x 0.94 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 5.54 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 350.00 | $ 335.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 215 hours standby time 2 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.24 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note Edge has a global score of 81.7, which is way better than Motorola A845's 29 general score. The Galaxy Note Edge is a a bit heavier but way thinner cellphone than the Motorola A845. The Galaxy Note Edge counts with a much faster processor than Motorola A845, because it has more cpu cores and a GPU.
Galaxy Note Edge features a way better looking screen than Motorola A845, because it has a way higher 2560 x 1440 pixels resolution. The Samsung Galaxy Note Edge counts with a very superior memory capacity to install applications and games than Motorola A845, because it has a SD memory card expansion slot that supports a maximum of 128 GB.
Samsung Galaxy Note Edge counts with a much better battery performance than Motorola A845, because it has a 275% greater battery capacity. The Samsung Galaxy Note Edge features a lot better camera than Motorola A845, because it has a camera in the back with a much higher 16 megapixels resolution and a way better 3840x2160 (4K) video resolution.
The Galaxy Note Edge not only is the best phones of the ones in this comparison, but it's also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.