| Global Score | |
| 35.7 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 4.04 x 2.05 x 0.65 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.90 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 240.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| 131,07 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.73 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.2 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 1170mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 540 hours standby time 5.5 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 3 is way better than the Motorola Adventure V750, having an 80.7 score against 35.7. Galaxy Note 3's construction is notably thinner but heavier than Motorola Adventure V750. Samsung Galaxy Note 3 counts with a lot better looking screen than Motorola Adventure V750, because it has a lot larger display, a much better 1920 x 1080 pixels resolution and much more pixels per inch in the screen.
Samsung Galaxy Note 3 features a way better performance than Motorola Adventure V750, because it has an additional graphics processor and a higher number of cores. Galaxy Note 3 counts with a lot bigger storage capacity for games and applications than Motorola Adventure V750, because it has more internal storage.
The Galaxy Note 3 counts with a superior battery duration than Motorola Adventure V750, because it has a 3200mAh battery capacity instead of 1170mAh. Galaxy Note 3 counts with a much better camera than Motorola Adventure V750, because it has a back facing camera with a way better 13 MP resolution.
Galaxy Note 3 is a bit more expensive than the Motorola Adventure V750, but it's still a great deal, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.