| Global Score | |
| 35.7 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.04 x 2.05 x 0.65 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.90 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 240.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.6 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 131,07 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.2 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 1170mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 540 hours standby time 5.5 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note Edge has a score of 81.7, which is a lot better than Motorola Adventure V750's global score of 35.7. The Galaxy Note Edge is a much thinner but way heavier device than Motorola Adventure V750. The Galaxy Note Edge features a much better performance than Motorola Adventure V750, because it has a graphics co-processor and 4 more cores.
The Galaxy Note Edge has a lot better looking display than Motorola Adventure V750, because it has a lot better pixels count per inch in the screen, a way larger screen and a much better 2560 x 1440px resolution. The Samsung Galaxy Note Edge features a much better camera than Motorola Adventure V750, because it has a much higher 16 mega pixels resolution camera in the back.
Samsung Galaxy Note Edge features a superior memory for games and applications than Motorola Adventure V750, because it has 32 GB internal storage. Samsung Galaxy Note Edge has a way better battery life than Motorola Adventure V750, because it has a 156 percent bigger battery capacity.
Samsung Galaxy Note Edge costs a bit more than Motorola Adventure V750, but it's still a great deal, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.