| Global Score | |
| 33.6 | 73.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| -- | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-08-07 |
| 3.80 x 1.80 x 0.60 inches | 5.45 x 2.79 x 0.35 inches |
| 2.60 ounces | 5.04 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 128 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2260 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD (up to 4 GB) external memory slot | No SD card slot |
| 0.56 | 5.8 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 29.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.24 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 5 hours talk time | 833 hours standby time 26.5 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
LG G2 has an overall score of 73.7, which is much better than Motorola BALI's 33.6 general score. LG G2's body is noticeably heavier but incredibly thinner than Motorola BALI. The LG G2 has a way better looking screen than Motorola BALI, because it has a way higher amount of pixels per inch of screen, a really bigger screen and a way better 1920 x 1080 pixels resolution.
The LG G2 features a much bigger memory to store more games and applications than Motorola BALI, although it has no SD memory card expansion slot. LG G2 counts with a really superior processing power than Motorola BALI, because it has more cpu cores and an additional graphics co-processor. The LG G2 features a greater camera than Motorola BALI, because it has a lot more mega pixels back-facing camera.
LG G2 counts with a much better battery performance than Motorola BALI.
LG G2 and the Motorola BALI cost exactly the same, making this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.