| Global Score | |
| 33.6 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 3.80 x 1.80 x 0.60 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 2.60 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | IPS LCD |
| 128 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD (up to 4 GB) external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.56 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 5 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is much better than the Motorola BALI, getting a overall score of 76.4 against 33.6. The LG G3 is a notably heavier but notably thinner cellphone than Motorola BALI. LG G3 counts with a much better looking display than Motorola BALI, because it has way more pixels per inch of screen, a way larger screen and a lot better 2560 x 1440px resolution.
LG G3 has a much bigger memory for games and applications than Motorola BALI, because it has a SD extension slot that supports up to 128 GB. The LG G3 counts with a lot better performance than Motorola BALI, because it has a greater number of faster cores and a GPU. LG G3 counts with a superior battery duration than Motorola BALI.
The LG G3 has a much better camera than Motorola BALI, because it has a way higher 13 mega-pixels resolution back facing camera.
The LG G3 is a bit more expensive than the Motorola BALI, but it's still a great deal, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.