| Global Score | |
| 25.9 | 64.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| -- | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2018-01-05 |
| 3.96 x 1.79 x 0.86 inches | 5.70 x 2.83 x 0.32 inches |
| 3.00 ounces | 4.94 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Plastic |
| $ 100.00 | $ 99.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 96 x 55 pixels | 1280 x 720 pixels (HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 58 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.5 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT6750 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Mali-T860 MP2 GPU |
| 5.76 | 8.64 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2500mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 450 hours standby time 11.7 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.48 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
LG Tribute Dynasty has an overall score of 64.2, which is a lot better than the Motorola C139's 25.9 general score. The LG Tribute Dynasty is a a lot thinner but notably heavier device than Motorola C139. LG Tribute Dynasty features a way better screen than Motorola C139, because it has a lot higher 720 x 1280 resolution and a lot better screen pixels density.
The LG Tribute Dynasty has a very superior CPU than Motorola C139, because it has a greater number of cores (and also faster). LG Tribute Dynasty counts with a very superior storage capacity to store more apps and games than Motorola C139, because it has a SD extension slot that allows a maximum of 32 GB.
The LG Tribute Dynasty has a much longer battery life than Motorola C139. LG Tribute Dynasty counts with a much better camera than Motorola C139.
The LG Tribute Dynasty not only is the best devices of the ones we compare here, but it's also cheaper than the Motorola C139, which makes it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.