| Global Score | |
| 25.9 | 71.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-01-20 |
| 3.96 x 1.79 x 0.86 inches | 5.81 x 2.79 x 0.33 inches |
| 3.00 ounces | 5.33 ounces |
| -- | Black, Blue and Red |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 96 x 55 pixels | 1520 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 58 pixels per inch | 295 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.5 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 439 SDM439 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 1950 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 505 GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 8.44 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.91 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 450 hours standby time 11.7 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy A01 has an overall score of 71.6, which is a lot better than the Motorola C139's 25.9 global score. Samsung Galaxy A01's body is thinner but heavier than the Motorola C139. The Galaxy A01 has a much more powerful processing unit than Motorola C139, because it has 8 more cores. The Galaxy A01 has a much sharper screen than Motorola C139, because it has way more pixels per screen inch and a lot higher resolution of 720 x 1520.
The Galaxy A01 features a much greater memory capacity to install applications and games than Motorola C139, because it has an external memory card slot that allows a maximum of 512 GB. The Galaxy A01 features a way better camera than Motorola C139. The Galaxy A01 has a really longer battery duration than Motorola C139.
Samsung Galaxy A01 costs the same than the Motorola C139.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.