| Global Score | |
| 25.9 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.96 x 1.79 x 0.86 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.00 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 96 x 55 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 58 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.5 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 450 hours standby time 11.7 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S III Cricket is a lot better than Motorola C139, with a score of 71.5 against 25.9. The Galaxy S III Cricket is a noticeably heavier but notably thinner device than Motorola C139. Samsung Galaxy S III Cricket features a lot better processing power than Motorola C139, because it has a GPU and a higher number of cores.
Samsung Galaxy S III Cricket counts with a way better looking screen than Motorola C139, because it has a much greater amount of pixels per inch in the screen and a way higher resolution of 1280 x 720. Galaxy S III Cricket captures greater pictures and videos than Motorola C139. Samsung Galaxy S III Cricket has a very superior storage for games and applications than Motorola C139, because it has a SD extension slot that supports a maximum of 64 GB.
The Galaxy S III Cricket has a superior battery lifetime than Motorola C139.
The Samsung Galaxy S III Cricket costs exactly the same than Motorola C139.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.