| Global Score | |
| 25.9 | 67.1 |
| Basic Information | |
| Motorola | Xiaomi |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-07 |
| 3.96 x 1.79 x 0.86 inches | 5.56 x 2.74 x 0.35 inches |
| 3.00 ounces | 5.50 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| $ 100.00 | $ 104.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 96 x 55 pixels | 1280 x 720 pixels (HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 58 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.5 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 430 8937 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 505 GPU |
| 5.76 | 8.55 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.8 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4100mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 450 hours standby time 11.7 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Redmi 4 is way better than Motorola C139, with a 67.1 score against 25.9. Xiaomi Redmi 4 is a incredibly thinner but heavier phone than the Motorola C139. Xiaomi Redmi 4 counts with an extremely better CPU than Motorola C139, because it has more processing cores. Xiaomi Redmi 4 features a lot better looking screen than Motorola C139, because it has a lot higher resolution of 720 x 1280px and a lot better amount of pixels per inch in the display.
The Xiaomi Redmi 4 shoots a lot better videos and photos than Motorola C139. The Xiaomi Redmi 4 features a much better memory to store more apps and games than Motorola C139, because it has a slot for an SD memory card that holds up to 128 GB. The Xiaomi Redmi 4 features a superior battery lifetime than Motorola C139.
Xiaomi Redmi 4 costs a bit more money than the Motorola C139, but it's still a convenient choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.