| Global Score | |
| 25.9 | 65.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Xiaomi |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-11 |
| 3.96 x 1.79 x 0.86 inches | 5.51 x 2.77 x 0.33 inches |
| 3.00 ounces | 4.64 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| $ 100.00 | $ 104.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 96 x 55 pixels | 1280 x 720 pixels (HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 58 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.5 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 425 8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 308 GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.8 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3120mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 450 hours standby time 11.7 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Xiaomi Redmi 4a is a lot better than Motorola C139, with a 65.8 score against 25.9. Xiaomi Redmi 4a's design is noticeably thinner but incredibly heavier than the Motorola C139. Xiaomi Redmi 4a has a lot better screen than Motorola C139, because it has a lot better resolution of 720 x 1280px and a lot greater display pixels density.
Xiaomi Redmi 4a features a lot better processing power than Motorola C139, because it has a higher number of faster cores. The Xiaomi Redmi 4a counts with much more storage capacity for apps and games than Motorola C139, because it has a slot for an SD memory card that holds a maximum of 128 GB. Xiaomi Redmi 4a counts with a greater camera than Motorola C139.
The Xiaomi Redmi 4a features a much better battery performance than Motorola C139.
The Xiaomi Redmi 4a is a bit more expensive than Motorola C139, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.