| Global Score | |
| 24 | 41.9 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Symbian 9.3 |
| -- | 2009-02-10 |
| 4.20 x 1.80 x 0.90 inches | 4.41 x 1.81 x 0.47 inches |
| 3.90 ounces | 2.93 ounces |
| $ 35.00 | $ 35.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.2 inches |
| 96 x 64 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| -- | TFT |
| -- | 182 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 600 MHz) processor |
| -- | 128 MB RAM |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 6.75 |
| Storage | |
| -- | 61,44 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot |
| 0 | 1.5 |
| Camera | |
| -- | 3.20 MP |
| -- | 640 x 480 (15 fps) (VGA) video resolution |
| 0 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 860mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 3.6 hours talk time | 400 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 2.32 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| GPS | -- |
Nokia 5630 XpressMusic is a lot better than Motorola C333 (CDMA), having a score of 41.9 against 24. Nokia 5630 XpressMusic is a incredibly lighter and much thinner device than the Motorola C333 (CDMA). The Nokia 5630 XpressMusic has a superior CPU than Motorola C333 (CDMA), because it has a larger number of cores.
The Nokia 5630 XpressMusic has a much sharper display than Motorola C333 (CDMA), because it has a lot higher 320 x 240 resolution. The Nokia 5630 XpressMusic counts with a way bigger memory to install applications and games or saving photos and videos than Motorola C333 (CDMA), because it has an external memory slot that holds up to 16 GB.
The Nokia 5630 XpressMusic takes much clearer photos and videos than Motorola C333 (CDMA). Nokia 5630 XpressMusic counts with a much longer battery duration than Motorola C333 (CDMA).
Nokia 5630 XpressMusic costs the same than Motorola C333 (CDMA).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.