| Global Score | |
| 24.8 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Motorola | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 3.90 x 1.70 x 0.75 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 2.98 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 96 x 65 pixels | 480 x 800 pixels |
| STN | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 600mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 4.5 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 1.92 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G is a lot better than the Motorola C350, having a score of 44.4 against 24.8. T-Mobile myTouch 4G is a way heavier but extremely thinner cellphone than Motorola C350. The T-Mobile myTouch 4G features a way better processing power than Motorola C350, because it has a larger number of faster cores and an additional graphics processing unit.
T-Mobile myTouch 4G features a much sharper screen than Motorola C350, because it has a much higher 800 x 480 resolution. T-Mobile myTouch 4G features a superior memory capacity to install applications and games than Motorola C350, because it has a slot for external memory cards that supports up to 32 GB.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a really longer battery life than Motorola C350, because it has a 133% greater battery capacity. The T-Mobile myTouch 4G takes much better pictures and videos than Motorola C350.
The T-Mobile myTouch 4G costs the same than Motorola C350, which makes this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.