| Global Score | |
| 24.4 | 79 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.21 x 1.73 x 0.82 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.20 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 600mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 275 hours standby time 5.8 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.92 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 is a lot better than the Motorola C390, with a 79 score against 24.4. The Samsung Galaxy S4 body is incredibly heavier but noticeably thinner than Motorola C390. Samsung Galaxy S4 has a way better display than Motorola C390, because it has a lot higher resolution of 1920 x 1080. The Samsung Galaxy S4 has a very superior processing power than Motorola C390, because it has a graphics co-processor and 4 more cores.
Samsung Galaxy S4 has a greater camera than Motorola C390. The Galaxy S4 features a lot bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Motorola C390, because it has a SD memory card expansion slot that admits a maximum of 64 GB. The Galaxy S4 has a superior battery performance than Motorola C390, because it has 2600mAh of battery capacity against 600mAh.
Even being the best phone of the ones in this comparison, the Samsung Galaxy S4 is also cheaper than the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.