| Global Score | |
| 24.1 | 41.9 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Symbian 9.3 |
| -- | 2009-02-10 |
| 3.40 x 1.90 x 1.10 inches | 4.41 x 1.81 x 0.47 inches |
| 3.53 ounces | 2.93 ounces |
| $ 35.00 | $ 35.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.2 inches |
| 128 x 128 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| CSTN | TFT |
| -- | 182 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 600 MHz) processor |
| -- | 128 MB RAM |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 6.75 |
| Storage | |
| -- | 61,44 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot |
| 0 | 1.5 |
| Camera | |
| -- | 3.20 MP |
| -- | 640 x 480 (15 fps) (VGA) video resolution |
| 0 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 860mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 288 hours standby time 2 hours talk time | 400 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 2.32 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| GPS | -- |
Nokia 5630 XpressMusic is much better than the Motorola E310, getting a 41.9 score against 24.1. The Nokia 5630 XpressMusic is a somewhat lighter and a lot thinner phone than the Motorola E310. Nokia 5630 XpressMusic features a greater processing power than Motorola E310, because it has a higher number of cores (and faster).
The Nokia 5630 XpressMusic features a much more vibrant screen than Motorola E310, because it has a much better 320 x 240 resolution. Nokia 5630 XpressMusic features a much better storage to install games and applications than Motorola E310, because it has a SD extension slot that supports a maximum of 16 GB.
The Nokia 5630 XpressMusic has a superior battery life than Motorola E310. The Nokia 5630 XpressMusic takes way better photos and videos than Motorola E310.
The Nokia 5630 XpressMusic and the Motorola E310 cost exactly the same, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.