| Global Score | |
| 74.6 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | HTC |
| Android 14 | Android 5.0 |
| 2024-04-16 | 2015-03-01 |
| 6.37 x 2.88 x 0.31 inches | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| 6.17 ounces | 5.54 ounces |
| Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5 inches |
| 2400 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | S-LCD 3 |
| 393 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.5 | 9.3 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 1 Gen 6 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 32.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| f/1.90 aperture | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 6.8 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The HTC One M9 is a little bit better than Motorola Edge 50 Fusion, having a 77.7 score against 74.6. Both of these phones work with Android OS, but the HTC One M9 has the older 5.0 version while Motorola Edge 50 Fusion has Android 14. The HTC One M9 is an extremely older and thicker cellphone than the Motorola Edge 50 Fusion, but HTC was able to build it lighter anyway.
HTC One M9 has a very superior processing unit than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has lesser RAM, it also counts with an additional graphics co-processor, more CPU cores and a 64-bit processing unit. The HTC One M9 counts with a way better screen than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a much smaller screen and a little bit lower 1920 x 1080 resolution, it also counts with a bit higher screen density.
The Motorola Edge 50 Fusion features a lot bigger memory capacity to install games and applications than HTC One M9, because although it has no SD memory slot, it also counts with 224 GB more internal storage. HTC One M9 takes a little bit better videos and photos than Motorola Edge 50 Fusion, although it has a back-facing camera with lot less mega-pixels resolution and a tinier aperture which is not favorable for low light images and video.
The Motorola Edge 50 Fusion counts with a much better battery life than HTC One M9, because it has a 76 percent more battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.