| Global Score | |
| 74.6 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.2 |
| 2024-04-16 | 2014-05-27 |
| 6.37 x 2.88 x 0.31 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 6.17 ounces | 5.26 ounces |
| Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.5 inches |
| 2400 x 1080 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| P-OLED | IPS LCD |
| 393 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.5 | 10 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 1 Gen 6 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 32.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.90 aperture | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 6.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 has an overall score of 76.4, which is slightly better than Motorola Edge 50 Fusion's overall score of 74.6. Both of these devices work with Android OS (Operating System), but LG G3 has older 5.0 version while Motorola Edge 50 Fusion has Android 14. Despite of the fact the LG G3 is much older and somewhat thicker than the Motorola Edge 50 Fusion, it's design is still lighter.
The LG G3 counts with a much faster CPU than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has 5 GB less RAM memory, it also counts with a greater number of cores (and also faster) and an additional graphics processor. The LG G3 features a lot better screen than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a little smaller screen, it also counts with a higher 2560 x 1440 resolution and a greater pixels density.
Motorola Edge 50 Fusion counts with a much bigger memory to install applications and games than LG G3, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal memory. The Motorola Edge 50 Fusion and the LG G3 feature quite similar cameras, although the LG G3 has a much smaller aperture which is not nice for low-light images and a way less megapixels resolution back facing camera.
Motorola Edge 50 Fusion has a very superior battery life than LG G3, because it has a 5000mAh battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.