| Global Score | |
| 74.6 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| 2024-04-16 | 2013-09-04 |
| 6.37 x 2.88 x 0.31 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 6.17 ounces | 5.93 ounces |
| Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.7 inches |
| 2400 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | Super AMOLED |
| 393 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.5 | 8.9 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 1 Gen 6 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 32.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.90 aperture | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 is a little bit better than the Motorola Edge 50 Fusion, getting a general score of 81.2 against 74.6. Even though Samsung Galaxy Note 3 is much older and just a bit thicker than Motorola Edge 50 Fusion, it's design is still just a little lighter. These devices have Android OS (Operating System), but Samsung Galaxy Note 3 has the older 5.0 version while Motorola Edge 50 Fusion has Android 14 version.
Galaxy Note 3 has a lot better processing power than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has lesser RAM memory, it also counts with a higher number of cores (and also faster) and an additional graphics processor. The Samsung Galaxy Note 3 features a better looking screen than Motorola Edge 50 Fusion, although it has a little smaller screen, a just a bit inferior count of pixels per display inch and a quite lower resolution of 1920 x 1080 pixels.
Samsung Galaxy Note 3 shoots a little bit better photos and videos than Motorola Edge 50 Fusion, although it has a back facing camera with much less MP resolution and a tinier aperture which is not favorable for capturing pictures and/or video in low light environments. Motorola Edge 50 Fusion has a very superior storage capacity for games and applications than Samsung Galaxy Note 3, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Motorola Edge 50 Fusion counts with a much longer battery life than Galaxy Note 3, because it has a 56% larger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.