| Global Score | |
| 74.6 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4 |
| 2024-04-16 | 2014-09-03 |
| 6.37 x 2.88 x 0.31 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 6.17 ounces | 6.21 ounces |
| Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.7 inches |
| 2400 x 1080 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| P-OLED | Super AMOLED |
| 393 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.5 | 9.5 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 1 Gen 6 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 32.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| f/1.90 aperture | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 20 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 4 is a bit better than the Motorola Edge 50 Fusion, with an 81.6 score against 74.6. Even though Galaxy Note 4 is better than Motorola Edge 50 Fusion, it must be told that it's also a older, just a little bit heavier and just a little thicker cellphone. Both phones in this comparison review come with Android OS, but the Galaxy Note 4 has older 5.0 version while Motorola Edge 50 Fusion has Android 14.
The Galaxy Note 4 counts with an incredibly better looking screen than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a bit smaller display, it also counts with a higher pixel count per screen inch and a better 2560 x 1440 pixels resolution. Motorola Edge 50 Fusion has a very superior memory capacity for applications and games than Galaxy Note 4, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 224 GB more internal memory capacity.
The Samsung Galaxy Note 4 features a much faster processing unit than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has 5 GB lesser RAM memory, it also counts with a larger number of cores and an extra GPU. Motorola Edge 50 Fusion counts with a much better battery duration than Samsung Galaxy Note 4, because it has a 55% greater battery size.
Galaxy Note 4 captures just a bit better photos and videos than Motorola Edge 50 Fusion, although it has a smaller aperture which is not good for low-light photos and video and a back-facing camera with lot less megapixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.