| Global Score | |
| 74.6 | 79 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 14 | Android 4.4 |
| 2024-04-16 | 2013-03-14 |
| 6.37 x 2.88 x 0.31 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 6.17 ounces | 4.59 ounces |
| Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5 inches |
| 2400 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | Super AMOLED |
| 393 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.5 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 1 Gen 6 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 32.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.90 aperture | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 6.8 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 is slightly better than Motorola Edge 50 Fusion, having a 79 score against 74.6. The Galaxy S4 body has the same thickness than Motorola Edge 50 Fusion, but it is incredibly lighter. Both of these phones have Android OS, but the Galaxy S4 has older 4.4 version and Motorola Edge 50 Fusion has Android 14.
Samsung Galaxy S4 counts with a much faster CPU than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has 6 GB less RAM, it also counts with a greater number of cores (and faster) and a graphics processing unit. Samsung Galaxy S4 counts with a much better display than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a bit worse resolution of 1920 x 1080 pixels and a lot smaller screen, it also counts with a quite better pixels number per inch in the screen.
Motorola Edge 50 Fusion shoots a bit better pictures and videos than Samsung Galaxy S4, because it has a back-facing camera with a way better resolution and a larger diafragm aperture to capture better low-light photography. Motorola Edge 50 Fusion features much more storage for games and applications than Galaxy S4, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal memory.
Motorola Edge 50 Fusion features a much better battery lifetime than Galaxy S4, because it has 5000mAh of battery capacity against 2600mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.