| Global Score | |
| 74.6 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 14 | Android 4.4.2 |
| 2024-04-16 | 2014-06-23 |
| 6.37 x 2.88 x 0.31 inches | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| 6.17 ounces | 5.11 ounces |
| Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather | Black, Blue, Gold, Red and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.1 inches |
| 2400 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | Super AMOLED |
| 393 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.5 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 1 Gen 6 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 32.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.90 aperture | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 10 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 6.8 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S5 has a score of 80.8, which is slightly better than Motorola Edge 50 Fusion's overall score of 74.6. Both of these devices have Android OS (Operating System), but the Galaxy S5 has 4.4.2 version and Motorola Edge 50 Fusion has Android 14 version. Galaxy S5's design is somewhat lighter than Motorola Edge 50 Fusion, but it is just a little thicker and was released many years before.
Galaxy S5 counts with an incredibly better looking screen than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a bit worse 1920 x 1080px resolution and a really smaller display, it also counts with a better screen density. Samsung Galaxy S5 features a lot better processing power than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a smaller amount of RAM, it also counts with a graphics co-processor and a higher number of cores (and also faster).
The Motorola Edge 50 Fusion features a much greater memory capacity to store more games and applications than Galaxy S5, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal storage. Motorola Edge 50 Fusion counts with a much better battery duration than Samsung Galaxy S5, because it has a 5000mAh battery capacity instead of 2800mAh.
Samsung Galaxy S5 captures just a bit better videos and photos than Motorola Edge 50 Fusion, although it has a much lower resolution camera and a smaller diafragm aperture which is not favorable for taking photographs and videos in poorly lited environments.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.