| Global Score | |
| 74.6 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Android 14 | Android 4.4.4 |
| 2024-04-16 | 2014-09-03 |
| 6.37 x 2.88 x 0.31 inches | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| 6.17 ounces | 6.02 ounces |
| Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.2 inches |
| 2400 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | IPS LCD |
| 393 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.5 | 9.6 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 1 Gen 6 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 32.00 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| f/1.90 aperture | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.34 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z3 is a little bit better than the Motorola Edge 50 Fusion, getting a 77.3 score against 74.6. Despite of the fact Xperia Z3 is way older and somewhat thicker than Motorola Edge 50 Fusion, it's design is still a little bit lighter. These phones come with Android operating system, but Xperia Z3 has a newer 4.4.4 version and Motorola Edge 50 Fusion has Android 14.
The Xperia Z3 has an incredibly better screen than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a quite lower resolution of 1920 x 1080 and a way smaller screen, it also counts with a just a bit greater screen density. The Xperia Z3 counts with a very superior CPU than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has lesser RAM, it also counts with a GPU and a larger number of cores.
Motorola Edge 50 Fusion features a much bigger memory capacity for games and applications than Sony Xperia Z3, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 224 GB more internal storage capacity. The Motorola Edge 50 Fusion counts with a way better battery duration than Sony Xperia Z3, because it has 5000mAh of battery capacity.
The Xperia Z3 takes just a bit better photographs and videos than Motorola Edge 50 Fusion, although it has a smaller diafragm aperture which is not nice for low-light photos and a back facing camera with way less mega pixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.