| Global Score | |
| 74.6 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Android 14 | Android 5.1 |
| 2024-04-16 | 2015-06-16 |
| 6.37 x 2.88 x 0.31 inches | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| 6.17 ounces | 5.64 ounces |
| Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather | Black and White |
| -- | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.2 inches |
| 2400 x 1080 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| P-OLED | IPS LCD |
| 393 pixels per inch | 565 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.5 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 1 Gen 6 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 32.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| f/1.90 aperture | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 6.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Sony Xperia Z4v is a little bit better than the Motorola Edge 50 Fusion, with a 78.8 score against 74.6. Despite of the fact Sony Xperia Z4v is noticeably older and a little bit thicker than the Motorola Edge 50 Fusion, it's construction is still just a little bit lighter. Both phones in this review have Android OS (operating system), but Sony Xperia Z4v has the older 5.1 version while Motorola Edge 50 Fusion has Android 14 version.
The Xperia Z4v counts with an incredibly better display than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a lot smaller screen, it also counts with a better 2560 x 1440 pixels resolution and more pixels per inch in the screen. The Xperia Z4v has a much faster processing unit than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has 5 GB lesser RAM memory, it also counts with an additional GPU and a larger number of cores.
Motorola Edge 50 Fusion has much more memory capacity for applications, games, photos and videos than Xperia Z4v, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory. The Xperia Z4v takes better photographs and videos than Motorola Edge 50 Fusion, although it has a back facing camera with lot less MP and a tinier camera aperture.
The Motorola Edge 50 Fusion features a much better battery life than Xperia Z4v, because it has a 67 percent bigger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.