| Global Score | |
| 74.6 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Android 14 | Android 5.1 |
| 2024-04-16 | 2015-09-02 |
| 6.37 x 2.88 x 0.31 inches | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| 6.17 ounces | 5.43 ounces |
| Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather | Black, Gold, Green and White |
| -- | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.2 inches |
| 2400 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | IPS LCD |
| 393 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.5 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 1 Gen 6 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 32.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.90 aperture | f/1.80 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 6.8 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z5 has a score of 77.6, which is a bit better than Motorola Edge 50 Fusion's 74.6 general score. Although Xperia Z5 is way older than Motorola Edge 50 Fusion, it's body is just a little thinner and lighter. Both of these devices have Android OS (operating system), but Xperia Z5 has the older 5.1 version while Motorola Edge 50 Fusion has Android 14 version.
Sony Xperia Z5 counts with a way better looking display than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a really smaller screen and a bit lower 1920 x 1080 pixels resolution, it also counts with a little bit more pixels per screen inch. Motorola Edge 50 Fusion counts with a very superior memory capacity for apps and games than Xperia Z5, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory capacity.
The Xperia Z5 features a much more powerful processing unit than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a lower amount of RAM, it also counts with a GPU and a greater number of faster cores. Sony Xperia Z5 takes much better videos and photos than Motorola Edge 50 Fusion, because although it has a back facing camera with lot less megapixels resolution, it also counts with a bigger aperture to capture better captures in poorly lited situations.
Motorola Edge 50 Fusion features a really longer battery performance than Sony Xperia Z5, because it has 5000mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.