| Global Score | |
| 24.6 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.79 x 1.94 x 1.04 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 4.59 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.4 inches |
| 130 x 130 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| -- | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP |
| 0 | 4.73 |
| -- | EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 0 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 750mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 75 hours standby time 2.8 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.16 | 2.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
| GPS | -- |
Samsung C3590 has a global score of 39.7, which is a lot better than the Motorola i265's 24.6 global score. Samsung C3590 is a extremely lighter and much thinner cellphone than Motorola i265. The Samsung C3590 counts with a better hardware performance than Motorola i265, because it has a graphics processor and a greater number of faster cores.
The Samsung C3590 counts with a much better display than Motorola i265, because it has a way higher 320 x 240px resolution. The Samsung C3590 shoots way better photos and videos than Motorola i265. Samsung C3590 features a much better memory for games and applications than Motorola i265, because it has a SD memory slot that admits a maximum of 32 GB.
The Samsung C3590 counts with a bit superior battery duration than Motorola i265, because it has an 800mAh battery capacity.
The Samsung C3590 and the Motorola i265 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.