| Global Score | |
| 23.9 | 41.9 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Symbian 9.3 |
| -- | 2009-02-10 |
| 4.19 x 1.92 x 0.88 inches | 4.41 x 1.81 x 0.47 inches |
| 4.35 ounces | 2.93 ounces |
| $ 35.00 | $ 35.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.2 inches |
| 96 x 64 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| CSTN | TFT |
| -- | 182 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 600 MHz) processor |
| -- | 128 MB RAM |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 6.75 |
| Storage | |
| -- | 61,44 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot |
| 0 | 1.5 |
| Camera | |
| -- | 3.20 MP |
| -- | 640 x 480 (15 fps) (VGA) video resolution |
| 0 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 860mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 42 hours standby time 1.7 hours talk time | 400 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 2.32 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| GPS | -- |
Nokia 5630 XpressMusic has an overall score of 41.9, which is way better than the Motorola i285's 23.9 overall score. The Nokia 5630 XpressMusic is a incredibly thinner and a lot lighter cellphone than the Motorola i285. Nokia 5630 XpressMusic features a more powerful processor than Motorola i285, because it has a larger number of faster cores.
Nokia 5630 XpressMusic counts with a much more vibrant screen than Motorola i285, because it has a much better resolution of 320 x 240. The Nokia 5630 XpressMusic counts with a much greater memory to store more games and applications than Motorola i285, because it has a SD memory card expansion slot that allows up to 16 GB.
The Nokia 5630 XpressMusic has a much better camera than Motorola i285. Nokia 5630 XpressMusic features a very superior battery life than Motorola i285.
Nokia 5630 XpressMusic and the Motorola i285 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.