| Global Score | |
| 23.9 | 55.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | ZTE |
| -- | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-10-05 |
| 5.00 x 2.30 x 1.40 inches | 5.72 x 2.85 x 0.36 inches |
| 6.63 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black |
| -- | Plastic |
| $ 50.00 | $ 50.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 854 x 480 pixels |
| -- | TFT |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 0 | 7.48 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 7.37 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 0 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2500mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 90 hours standby time 3.6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.48 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The ZTE Blade Vantage is a lot better than Motorola i305, getting a overall score of 55.3 against 23.9. The ZTE Blade Vantage design is much thinner and incredibly lighter than Motorola i305. The ZTE Blade Vantage has a much better looking screen than Motorola i305. The ZTE Blade Vantage features a way bigger memory to store more games and applications than Motorola i305, because it has an external memory card slot that supports up to 256 GB.
ZTE Blade Vantage features a much powerful CPU than Motorola i305, because it has a higher number of cores. ZTE Blade Vantage features a greater camera than Motorola i305. ZTE Blade Vantage counts with a very superior battery lifetime than Motorola i305.
ZTE Blade Vantage and the Motorola i305 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.