| Global Score | |
| 28.2 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 3.86 x 1.89 x 0.77 inches | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| 4.52 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 160.00 | $ 165.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 5.2 inches |
| 128 x 160 pixels | 1440 x 1920 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| 114 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 0 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 1100mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 168 hours standby time 3.5 hours talk time | -- |
| 2.72 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S5 has an overall score of 77.7, which is a lot better than the Motorola i410's 28.2 overall score. Galaxy S5's construction is thinner but heavier than Motorola i410. The Galaxy S5 has a much greater hardware performance than Motorola i410, because it has a GPU and a larger number of cores.
Galaxy S5 has a way better screen than Motorola i410, because it has a lot larger screen, a lot higher 1920 x 1440 resolution and a way higher count of pixels per inch of screen. The Galaxy S5 shoots much clearer pictures and videos than Motorola i410. The Galaxy S5 features a much bigger memory capacity for apps and games than Motorola i410, because it has a slot for external memory cards that holds a maximum of 128 GB.
The Samsung Galaxy S5 counts with a way better battery duration than Motorola i410, because it has a 2800mAh battery size instead of 1100mAh.
The Samsung Galaxy S5 costs a bit more than Motorola i410, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.