| Global Score | |
| 24.4 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.50 x 1.90 x 1.00 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.80 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 130.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 130 x 130 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0 | 7 |
| Battery Life | |
| 750mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 128 hours standby time 2.8 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.16 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 has an overall score of 76.1, which is a lot better than the Motorola i560's overall score of 24.4. Galaxy S4 is a just a little lighter and extremely thinner device than Motorola i560. The Galaxy S4 counts with a much sharper screen than Motorola i560, because it has a way better 1920 x 1080 resolution.
The Samsung Galaxy S4 counts with a very superior processing unit than Motorola i560, because it has more CPU cores and an additional graphics processing unit. Galaxy S4 features a way bigger memory capacity to store more games and applications than Motorola i560, because it has an external memory slot that holds up to 64 GB.
Samsung Galaxy S4 has a lot better camera than Motorola i560. Samsung Galaxy S4 has a much better battery lifetime than Motorola i560, because it has 2600mAh of battery capacity.
The Samsung Galaxy S4 costs exactly the same than the Motorola i560, making this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.