| Global Score | |
| 33.4 | 77.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 3.56 x 1.95 x 0.94 inches | 5.67 x 2.91 x 0.35 inches |
| 4.33 ounces | 5.57 ounces |
| -- | Blue and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 300.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.1 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 432 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.6 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| 20,48 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 0 | 7 |
| Battery Life | |
| 750mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 130 hours standby time 2.8 hours talk time | 390 hours standby time 21 hours talk time |
| 2.16 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S5 Sport is much better than Motorola i880, with a global score of 77.8 against 33.4. The Galaxy S5 Sport construction is notably thinner but incredibly heavier than Motorola i880. The Galaxy S5 Sport has a much more powerful processing unit than Motorola i880, because it has a larger number of cores and an extra graphics processing unit.
The Galaxy S5 Sport has a lot better display than Motorola i880, because it has a lot greater pixels count per inch of screen, a much higher 1920 x 1080 pixels resolution and a way larger display. Galaxy S5 Sport counts with a greater camera than Motorola i880, because it has a back-facing camera with a lot higher 16 megapixels resolution.
Samsung Galaxy S5 Sport has a much bigger memory to store more apps and games than Motorola i880, because it has 16 GB internal memory capacity. The Galaxy S5 Sport counts with a very superior battery duration than Motorola i880, because it has a 2800mAh battery capacity.
Even being the best phone in this comparison, the Galaxy S5 Sport is also cheaper than the Motorola i880, making this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.